Ndėrrimi i vajit nė makinėn tuaj

Shko poshtė

Ndėrrimi i vajit nė makinėn tuaj

Mesazh  Betos-Hack prej Thu Jul 31 2008, 10:54

Baza pėr punėn e ēdo motori ėshtė lubrifikimi i mirė, e kjo ėshtė e pamundur pa vaj kualitativ mė pėrbėrje pėrkatėse.

Prodhuesi i automjetit tuaj, nė udhėzimin pėr menaxhim dhe mirėmbajtje, ka theksuar karakteristikat e mjeteve lubrifikuese tė cilat do tė duhej tė pėrdornit, dhe tė njėjtat gjatė afatit garantues, gjithsesi t’iu pėrmbaheni. Edhe personi, tek i cili i bėni kontroll automjetit, gjithashtu ka pėr detyrė qė gjatė ndėrrimit tė vajit, t’ju vendos nė motor, vetėm llojin e pėrshkruar tė vajit.

Pas afatit garantues mund tė pėrdorni prodhimin sipas qejfit tuaj, por domosdoshmėrisht kushtoni vėmendje pėrmbajtjes dhe kualitetit. Mos i pėrzieni lubrifikantet shumė-gradėshe dhe njė-gradėshe, e gjithashtu duhet t’i shmangeni vendosjes sė vajit sintetik dhe mineral dhe anasjelltas.Nė rast se motori i automjetit tuaj ėshtė nė gjendje tė mirė, dhe brenda vitit nuk kaloni numėr tė madh kilometrash, atėherė pranoni porosinė mbi periudhėn e ndėrrimit tė cilėn e jep prodhuesi. Nė tė gjitha rastet tjera, ndėrroni vajin mė shpesh, dhe njėkohėsisht ėshtė mirė tė ndėrrohet edhe filteri. Nėse nuk e pėrdorni asnjėherė, prapėseprapė ndėrrojani vajin sė paku njė herė nė vit.

Shpenzimi i vajit paraqet masėn e cila derdhet nė motor, nė mes tė ndėrrimeve tė bėra nė 1.000 kilometra tė kaluara. Secili motor shpenzoj vaj, e sasia varet nga konsumimi i tij. Normalisht, kjo sasi sillet prej 0.2 deri nė 0.5 litra, derisa te motorėt e vjetėr pranohen edhe vlera mė tė mėdha.

Niveli i vajit do tė duhej tė kontrollohet ēdo 500 kilometra tė kaluara, gjė qė nuk do tė duhej tė harronit. Po qė se motori mbetet pa vaj, dėmi do tė jetė katastrofal.Gjatė sezonit tė dimrit vaji trashet, andaj paraqitet ndezja e vėshtirėsuar e motorit. Qė tė parandaloni kėtė, nė fillim tė sezonit tė ftohtė - merrni vajin me viskozitet pėrkatės. Pos kėsaj, mos e nxehni motorin nė vend, gjė qė shumica e njerėzve e praktikojnė. Pritni tridhjetė sekonda dhe nisuni ngadalė. Vozitni me rrotullime tė vogla derisa nuk tė arrihet temperatura punuese, qė nuk do tė duhej tė zgjas mė shumė se dhjetė minuta.

Edhe njėherė, vaji ėshtė parakusht kryesor pėr funksionim tė rregullt tė automjetit tuaj, andaj kushtojini vėmendjen e duhur. Gjithashtu, tentoni tė blini vetėm produkte origjinale, edhe pse nė ditė tė sotme kjo ėshtė bėrė bukur e vėshtiR


By Hacking-TeaM.99%.
avatar
Betos-Hack
Admin

Numri i postimeve : 183
Registration date : 29/07/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi