Si ta kurseni benzinėn nė makinė?

Shko poshtė

Si ta kurseni benzinėn nė makinė?

Mesazh  Betos-Hack prej Thu Jul 31 2008, 10:50Benzinėn mund ta kurseni nė makinėn tuaj duke e mbajtur atė, teknikisht nė rregull, por edhe me mėnyrėn tuaj tė vozitjes.

Gjendja e rregullt teknike e makinės ėshtė shumė e rėndėsishme edhe pėr harxhimin e benzinės, gjė tė cilėn do ta shini nė tabelėn e mėposhtme e cila ju njofton nė detaje se sa, cila pjesė e makinės, ndikon nė kėto harxhime:

– kandelat 8%
– butoni i platinit 7%
– ndezja fillestare – parandezja 5%
– bobina 2%
– kabllot 2%
– termostati 1%
– karburatori 2%
– pajisja pėr start 10%
– filtri i ajrit 3%
– pompa e benzinės 1%
– nyjet pėr bartjen e benzinės 1%
– kompllungu 8%
– ventilet 7%
– boshti bregor 16%
– kompresioni 20%
– presioni nė pneumatikė 4%
– lloji i pneumatikėve 5%
– balancimi i gomave dhe rrotave 2%
– sistemi i jashtėqitjes se gazrave 5%
– ngarkesa e tepėrt 5%
– frenat 1%
– shtrati i rrotave 1%
– lyerja 5%
– aerodinamika e veturės 2%
Starti i motorit – Para se ta startoni motorin, duhet ta shtypni kompllugun dhe tė konstatoni nėse e tėrė aparatura po funksionon.

Nxehja e motorit – Motori, duhet sa mė parė, qė ta arrijė temperaturėn e punės, e kjo arrihet mė se shpeshti gjatė vozitjes. Sapo motori tė punojė 30 sekonda, duhet tė niseni ngadalė, duke lėshuar kompllugun.

Nisja dhe ndalja e veturės – Nėse niseni nė njė terren tė rrafshėt, nuk duhet t’i jepni shumė gaz makinės, por as ta mbani shumė gjatė tė shtypur kompllugun. Pėrpiquni qė sa mė parė, me gaz optimal, ta vini nė lėvizje veturėn tuaj.

Ndėrrimi i marsheve – Nė njė kohė sa mė tė shkurtėr duhet ta ndėrroni marshet nė pėrputhje me lėvizjen, kurse marshin ta mbani sa mė pak nė pozitė neutrale. Motori duhet tė mbahet nė secilėn shpejtėsi deri nė rrotullimet optimale. Gjatė ngasjes nė qytet duhet tė ndėrrohen sa mė shpesh marshet.Dozimi i gazit – Duhet t’i ikni shtypjes sė shpeshtė dhe tė fuqishme tė gazit. Nė rrugė tė hapur, duhet qė sa mė parė tė arrihet shpejtėsia optimale dhe duhet ta pėrshtatni shpejtėsinė me kushtet e rrugės, kėshtu qė do t’i pėrdorni sa mė pak frenat.

Mbushja me benzinė – Mė se mirė ėshtė qė makinėn ta mbushni me benzinė qė nė mėngjes sepse, atėherė ėshtė mė ftohtė dhe benzina ėshtė mė “e qetė”. Verės, kur koha ėshtė shumė e ngrohtė, mos e mbushni pėrplot rezervuarin e makinės suaj sepse, ai do tė avullohet.
avatar
Betos-Hack
Admin

Numri i postimeve : 183
Registration date : 29/07/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi