Kėshilla pėr fotografėt fillestarė

Shko poshtė

Kėshilla pėr fotografėt fillestarė

Mesazh  Betos-Hack prej Thu Jul 31 2008, 10:47Dėshironi tė futeni nė botėn e fotografisė, por nuk jeni tė sigurt si tė filloni? Pėrmbajuni disa kėshillave tė thjeshta dhe shpejt do tė pėrparoni.

1. Mos i blini menjėherė pajisjet mė tė shtrenjta

Ėshtė e mundur qė tė bėhen edhe fotografitė e mira me pajisje tė lira, e derisa e praktikoni do tė shihni se pėr ēfarė aparati keni nevojė. Pėrvoja mė e mirė ėshtė ajo personale.

2. Blini trekėmbėsh pėr fotoaparat

Me pėrdorimin e trekėmbėshit fotografitė do tė janė dukshėm mė tė pastra, posaēėrisht kur fotografohet nė kushte me mė pak dritė. Trekėmbėshi mundėson edhe disa efekte shumė interesante me ekspozimin e zgjatur, e ēmimi i njė trekėmbėshi solid pėr njė fotoaparat digjital nuk ėshtė edhe aq i madh.

3. Gjithmonė bartni aparatin me vete


Edhe mos ngurroni qė ta pėrdorni. Shanset pėr tė bėrė fotografi tė mira janė kudo rreth nesh dhe ato duhet tė shfrytėzohen.

4. Kėnaquni nė procesin e mėsimit

Shfletoni faqet e internetit si ajo e Flickr ku vendosen fotografi tė ndryshme, kyēuni nė komentimin e fotografive, pyetni se si janė fotografuar dhe nė fund paraqitni edhe fotografitė tuaja nė ndonjė galeri online (qoftė edhe nė telegrafi.com) dhe lexoni komentet e kėshillat pėr ato fotografi.

5. Provoni mėnyrat e ndryshme tė funksionimit nė fotoaparat

Edhe pse fotoaparati juaj i parė pothuajse sigurt do tė jetė njė digjital kompakt, mos ngurroni tė provoni fotografimin nė mėnyrė tė ndryshme. Sigurisht qė fotoaparat mund tė bėj shumė mė shumė sesa qė ju e prisni, e ju do tė mėsoni diēka.

6. Fotografoni ēdo ditė

Praktikoni qė tė fotografoni pėr ēdo ditė, por jo fotografi kot, por tentoni tė gjeni njė motiv qė ia vlen tė fotografohet. Mbani mend apo shėnoni motivet qė ju i vėreni edhe kur nuk e keni fotoaparatin me veti e mė pas kthehuni dhe fotografoni ato.

Shumė galeri online ka detyra tė javės pėr fotografim, provoni veten nė to.

7. Mos keni frikė tė eksperimentoni

Mė sė pari mėsoni rregullat e kompozimit dhe ēfarė duhet tė evitoni, e me kohėn do tė mėsoheni qė t’i mos i shkelni – edhe vet do tė shihni se ēfarė do tė ndodhė. Shpesh herė eksperimentimi jep rezultate tė shkėlqyera.
avatar
Betos-Hack
Admin

Numri i postimeve : 183
Registration date : 29/07/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi