Si tė pėrgatiteni pėr udhėtime tė gjata?

Shko poshtė

Si tė pėrgatiteni pėr udhėtime tė gjata?

Mesazh  Betos-Hack prej Thu Jul 31 2008, 10:47Nėse po bėheni gati pėr njė udhėtim tė gjatė me veturėn tuaj, ja disa kėshilla tė ēmueshme pėr pėrgatitjen e veturės pėr njė rrugė tė rehatshme e tė sigurt.

Para se tė niseni pėr rrugė ėshtė mirė qė veturėn tuaj ta lini pėr disa ditė tek ndonjė servis i autorizuar pėr njė kontroll komplet. Por, meqė kjo mėnyrė ėshtė e gjatė dhe, relativisht e shtrenjtė, atėherė gjėrat mund t’i merrni vetė nė duart tuaja, t’i bėni kėto kontrolle nė veturėn tuaj.

Ja disa nga kontrollet e domosdoshme qė duhet t’ia bėni veturės suaj, para se tė niseni pėr njė rrugė tė gjatė:

-shikojeni nivelin e vajit tė motorit, e nėse deri nė atė moment keni kaluar 5.000 km me atė vaj, preferohet ta ndėrroni tėrėsisht me vaj tė ri;
-shikojeni nivelin e likuidit nė sistemin e frenimit;
-shikojeni sasinė e likuidit pėr ftohjen e motorit; e nėse motori juaj nxehet shpesh, duhet patjetėr ta dėrgoni veturėn nė servis;
-testoni sistemin pėr fshirjen e xhamave, fshesat, dhe ujin nė pompėn e fshesave;
-testimi mė i rėndėsishėm lidhet me pneumatikėt (gomat) dhe nėse ata janė tė harxhuar preferohet ndėrrimi i sė paku dy prej tyre, por nė tė njėjtin bosht.

Mos harroni ta shihni edhe gjendjen e gomės rezervė. Dhe, nėse me vete do tė keni shumė valixhe, preferohet qė tė gjithė pneumatikėt tė fryhen pėr rreth 0.3 bar mė shumė sesa e thonė rregullat;
- shikojeni gjendjen e amortizatorėve dhe, nėse me ta keni kaluar mė shumė se 50 mijė kilometra, duhet tė konsultoheni me automekanikun;

Pas kėtyre kontrolleve, vetura juaj ėshtė e gatshme pėr rrugė tė gjata.

Hapi pasues ėshtė sesi tė ngarkohen valixhet. Duhet tė kini kujdes pėr baraspeshėn e veturės kur i ngarkoni gjėrat tuaja; gjėrat mė tė rėnda vendosini nė fillim edhe atė, sa mė nė mes tė veturės, e mė pastaj gjėrat mė tė lehta. Duhet tė kini kujdes sesi i palosni valixhet dhe gjėrat tjera sepse, nėse rrugės do t’ju duhet goma rezervė, atėherė duhet tė keni mundėsi qė ta merrni atė sa mė lehtė.

Dhe, pasi t’i jeni pėrmbajtur kėtyre rregullave, ju jeni ta gatshėm pėr njė udhėtim tė sigurt me veturėn tuaj. Rrugė tė mbarė!
avatar
Betos-Hack
Admin

Numri i postimeve : 183
Registration date : 29/07/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi