Kuzhina Shqiptare

Shko poshtė

Kuzhina Shqiptare

Mesazh  Betos-Hack prej Wed Jul 30 2008, 17:39

Kėtu Mund te postoni Gjella apo qfar Doni ju
avatar
Betos-Hack
Admin

Numri i postimeve : 183
Registration date : 29/07/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mish qengji me makarona

Mesazh  Betos-Hack prej Thu Jul 31 2008, 12:42

Mish qengji, 1 kofshė
* Vaj pėr skuqje, 2 lugė gjelle dhe njė lugė pėr salcėn
* Qepė tė thata, 4 copė
* Karota, 3 copė
* Selino, 2 degėza
* Domate, 2 copė
* Sallam, 150 gram
* Gjalpė, 2 lugė gjelle
* Kėrpudha, 150 gramė
* Verė e kuqe , 500 mililitra
* Salcė domatesh, 400 gramė
* Kripė, majdanoz, sipas dėshirės
* Makarona
* koncentrat supe pėr 600 mililitra.

Pėrgatitja:

Skuqeni mishin nga tė gjitha anėt derisa tė marrė njė ngjyrė tė kėndshme ari. Qepėn, erėzat, domatet e sallamin grijini hollė dhe skuqini pėr 15 minuta, duke i trazuar vazhdimisht. Pastaj hidhni verėn, salcėn e domateve dhe gjithė perimet e kėrpudhat. Zieni pėr 10 minuta nė lėngun e perimeve. Hidhni atje 150 gramė makarona. Ziejini.

Mishin e skuqur mbulojeni me kapak dhe futeni nė furrė nė 170 gradė. Lėreni derisa tė pėrgatitet pėrfundimisht. Nė fund, priteni nė copa dhe servireni me makaronat dhe perimet e ziera sė bashku, duke e zbukuruar me majdanoz.
avatar
Betos-Hack
Admin

Numri i postimeve : 183
Registration date : 29/07/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mish pate me perime

Mesazh  Betos-Hack prej Thu Jul 31 2008, 12:42

Pėr 4 persona:

* 1 patė 1.5 kg gati pėr t'u gatuar;
* 1 zemėr lakre;
* 12 karrota tė vogla;
* 4 rrepa tė vogėl;
* 4 presh tė njomė;
* kripė kokėrrmadhe, piper.

Pėr erėzat: 1 degė selino, 10 kėrcej majdanozi, 1 gjethe dafine, 1 degėz trumzė, 1 degėz rozmarinė.

- Priteni zemrėn e lakrės nė ēerekshe. Shpėlajini dhe kullojini. Qėroni karotat dhe rrepat. Lani me kujdes preshtė dhe lidhini nė tufė.
- Pėrgatitni tufėn e erėzave: lidhni bashkė degėn e larė tė selinos, kėrcejtė e majdanozit, gjethen e dafinės dhe degėt e trumzės e tė rozmarinės.
- Vendosini tė gjitha perimet dhe tufėzėn e bimėve aromatike nė njė tenxhere tė madhe. Hidhni 2 litra ujė. Shtoni 1 lugė gjellė kripė. Jepini njė valė, hiqeni shkumėn derisa lėngu i zierjes tė jetė i kthjellėt. Hidhni piper, pakėsoni temperaturėn e dhomės (shporetit) dhe lėreni tė ziejė nė zjarr tė dobėt pėr 15 minuta. Hiqni perimet.
- Futni nė lėng mishin e patės dhe lėreni tė ziejė pėr 40 minuta.
- Rifutni perimet duke i bashkuar me mishin dhe i lini nė zjarr 5 minuta. Servojeni nė supierė tė ngrohur paraprakisht ose nė pjata supe tė ngrohta.
- Mbajini fasulėt pėr gjithė natėn nė ujė tė ftohtė, tė nesėrmen kullojini, vendosini nė njė tenxhere me gjethen e dafinės dhe trumzėn. Mbulojini me ujė dhe le tė ziejė nė zjarr tė ngadalshėm pėrreth 1 orė derisa tė zbuten.
- Pėrvėloni domatet, qėrojini dhe pritni nė copa. Shtojini fasulet, si dhe tabletėn e supės dhe thelpinjtė e hudhrės.
Jepuni valė tė gjithave.
- Shtoni grurin, pritni qė tė marrė valė pėrsėri pastaj lėrini tė ziejnė ngadalė dhe pėr 10 minuta. Shtoni vajin dhe gjalpin. Mbushni njė tenxhere me ujė deri nė 2 cm nga buzėt e saj. Shtoni 1 lugė gjelle uthull. Jepini njė valė, pastaj le tė ziejė ngadalė.
- Thyeni vezėt njė nga njė duke i hedhur nė ujė dhe duke mbledhur tė bardhėn rreth tė verdhės. Le tė ziejnė pėr 3 minuta. Hiqini nga uji me anėn e njė luge me vrimė dhe jepini formė tė rregullt tė bardhės me ndihmėn e njė thike.
Vendosini nė 4 pjata tė thella.
- Ndajini perimet bashkė me lėngun e tyre nėpėr pjata.
Hidhuni piper.
- Servojeni menjėherė.
avatar
Betos-Hack
Admin

Numri i postimeve : 183
Registration date : 29/07/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kroketa peshku

Mesazh  Betos-Hack prej Thu Jul 31 2008, 12:43

Nevojiten

Pr 4 persona nevojiten:
500 gr. fileta peshku
2 qep t njoma
1 spec t kuq t prer holl
tul nga 4 feta buke
1 vez
1 filxhan galet
Ā½ tuf majdanoz
Ā½ tuf dhjozm
2 lug supe borzilok t freskt
krip e piper

Rregullojm peshkun me krip e piper, e mbshtjellim n letr alumini dhe e pjekim n furr t nxeht, n 200Ā°C pr 15-20 min. E lm t ftohet dhe e pastrojm nga halat.
Presim qept,majdanozin, specin dhe koprn, i prziejm me tulin e grir t buks, peshkun, vezn dhe borzilokun. Hedhim krip e piper dhe n vazhdim formojm kroketa t vogla t rrumbullakta. I kalojm n galet dhe i renditim n nj tepsi ku kemi shtruar letr t vajosur. I pjekim n furr t nxeht n 220Ā°C pr rreth 10 min.
Serviren t ngrohta ose t ftohta, t shoqruara me sallata t freskta.
avatar
Betos-Hack
Admin

Numri i postimeve : 183
Registration date : 29/07/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Havai Tost

Mesazh  Betos-Hack prej Thu Jul 31 2008, 12:43

6 feta te holle buke te bardhe
6 feta te holle proshute (sallami)
6 feta ananasi(komposto)
6 feta te holla kackavall i bute
6 kokrra qershi

1.Mbi fetat e bukes vendosen me radhe : proshuta(ose sallami),ananasi,kackavalli dhe ne qender kokrra e qershise.
2.Futen ne furre per 15 min dhe sherbehen te nxehta.
avatar
Betos-Hack
Admin

Numri i postimeve : 183
Registration date : 29/07/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuzhina Shqiptare

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi