Frena e dorės

Shko poshtė

Frena e dorės

Mesazh  lirimi_cracker prej Wed Jul 30 2008, 12:49

Shumė e rėndėsishme, por kryesisht nuk i kushtohet vėmendje sa duhet.

Automjetet shpesh nuk mund tė kalojnė kontrollin teknik pėr shkak tė frenės nė gjendje jo tė rregull, sepse shumė vozitės nuk i kushtojnė vėmendje kėtij sistemi shumė tė rėndėsishėm. Shpesh edhe evitojnė pėrdorimin e saj, por thjesht vendosin marshin “nė shpejtėsi” dhe ashtu e lėnė automjetin e tyre. Duke vepruar nė kėtė mėnyrė nuk do tė kursejnė asgjė, e me kohė mund tė vjen edhe deri tek ngujimi i spangos si pasojė e mospėrdorimit afatgjatė.

Automjetet zakonisht pėrmbajnė frenė mekanike tė dorės, e cila vepron nė boshtet e prapme, ajo frenon ēikrikun apo disqet, varėsisht nga lloji i automjetit, dhe mė kėtė ajo duhet tė funksionojė nė mėnyrė tė pavarur nga frena hidraulike e kėmbės. Nė rast se automjeti prapa ka ēikrikė, atėherė nė tė njėjtat frena ndikojnė edhe frena e dorės dhe ajo e kėmbės, derisa nė disqe montohen dara shtesė (shtrėngohen nė mėnyrė mekanike) por edhe disk i veēantė.
Nė secilin r**** frena e dorės duhet tė jetė nė gjendje tė rregullt, qė do tė thotė se mund ta mbajė automjetin nė vend edhe nė pėrpjetėn mė tė madhe. Pasi qė, siē kemi sqaruar mė lartė, sistemet e frenave tė dorės dhe tė kėmbės janė tė ndara, automjetet shpesh nuk kalojnė kontrollin teknik, edhe pse nė vozitje ndalin pa problem.

Siē thamė, frena e dorės mund tė pėrdoret si mjeti i fundit pėr ndalim kur sistemet tjera nuk veprojnė. Pėr tė ditur se ēfarė ndodhė kur frenoni vetėm me frenin e dorės, provoni disa herė nė parking tė zbrazėt apo nė ndonjė hapėsirė pėrkatėse. Bėni kėtė me shumė kujdes dhe fillimisht me shpejtėsi tė ulėt, sepse automjeti mund tė ju bart anash.
avatar
lirimi_cracker
VIP
VIP

Numri i postimeve : 19
Registration date : 29/07/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi