Gurėt nė tėmth, pse shkaktohen?

Shko poshtė

Gurėt nė tėmth, pse shkaktohen?

Mesazh  Betos-Hack prej Thu Jul 31 2008, 12:45

Formimi i gurėve nė tėmth shkaktohet zakonisht nga njė tepricė e madhe e kolesterolit nė lėngun e tėmthit. Kur njeriu, p.sh., gjatė natės nuk ushqehet, lėngu (vreri) qėndron nė qetėsi nė tėmth. Atėherė kolesteroli kristalizohet dhe pastaj formon gurė tė ngjashėm me gurėt e vegjėl.
Obeziteti dhe diabeti ose mungesa e veprimtarisė sportive, e shtojnė kėtė mundėsi. Nga pikėpamja anatomike, fshikėza e tėmthit ėshtė njė organ me gjatėsi prej rreth 10 cm i gjatė dhe pėrmban rreth 50 ml vrer nė njė ngjyrė jeshile. Nga jashtė ajo mbulohet nga njė membranė e hollė, e vendosur poshtė mėlēisė dhe qė quhet peritoneum. Pėrgjithėsisht njihen 3 lloje gurėsh: kolesterinikė (qė pėrbėhen nga kolesteroli); pigmentare (qė pėrbėhen nga polimeret e bilirubinės) dhe gurėt e pėrzierė, qė janė ata tė zakonshmit. Sigurisht, shkak ėshtė se me e kalimin e moshės, rritet pėrqindja e kolesterolit nė gjak. Jeta bėhet me sedentare, pra mė me pak lėvizje.Kur duhet operuar
Shumica e gurėve tė tėmthit, shpesh tė njė dimensioni tė vogėl, nuk japin asnjė shenjė apo simptomė. Pra, ėshtė e panevojshme t’i heqėsh. Por kur ata sjellin dhimbje, duhet menduar pėr t’i hequr. Nė fakt, kėto dhimbje shpesh pasohen me komplikacione tė rėnda. Gurėt bllokojnė tėmthin ose kanalet qė e ēojnė nė zorrė, duke sjellė kėshtu njė kolike hepatike (dhimbje e fortė e mėlēisė, kur guri bllokon daljen e tėmthit, zakonisht pas njė ushqimi tepėr tė yndyrshėm), njė kolecistit tė fortė (si pasojė e infeksionit tė pareteve tė fshikėzės sė tėmthit), angiokolit (me ethe gjer nė 39° - 40° qė mund tė ēojė dhe nė septicemi, infeksion i pėrgjithshėm nė gjak), apo njė pankreatit (inflamacion tė pankreasit).

Trajtimi
Trajtimi me ilaēe u rekomandohet pacientėve nė fazėn kur akoma nuk mendohet pėr operacion, veēanėrisht tek tė moshuarit. Por megjithatė gjysma e pacientėve tė trajtuar kėshtu kanė pasur pėrsėritje tė gurėve, madje dhe komplikime. Pėr kėtė arsye, nė shumicėn e rasteve kirurgjia ėshtė mjeti mė i mirė pėr t’u shėruar. Por ka raste qė nė disa pacientė pėrdoren dhe rrezet laser. Kjo ka tė bėjė me heqjen e gjithė fshikėzės sė tėmthit dhe jo vetėm tė gurėve. Njė kirurg bėn 4 prerje pėr tė lejuar kalimin e mikroinstrumenteve. Ndėrhyrja fillon me njė fryrje tė barkut me gaz, qė tė ngrihet pareti i barkut, nė mėnyrė qė instrumentet brenda tė punojnė pa vėshtirėsi. Pas operacionit gazi thithet dhe hiqet nga barku. Me laparoskopi apo me hapje klasike, anestezia ėshtė gjithnjė e pėrgjithshme.

Vreri dhe yndyrat nė zorrė
Njė javė pas operacionit, pacienti fillon njė veprimtari normale. Njė regjim ushqimor ėshtė i nevojshėm nė kėto raste. Nė gjysmėn e rasteve, operacioni pasohet me njė lloj diarreje. Pėrsėritja e krijimit tė gurėve mund tė ndodhė nė 1 nė 100 e rasteve. Vreri ėshtė njė lėng qė fabrikohet nga mėlēia. Pėrmes tij eliminohen substancat toksike si kolesteroli, etj. Vreri luan rol tė rėndėsishėm nė tretjen e yndyrave nė zorrė. Fshikėza e tėmthit ėshtė njė qeskė e vogėl nė rrugėn qė pėrshkon vreri midis mėlēisė dhe zorrės. Ajo depoziton vrerin gjatė kohės sė qetėsisė dhe e ēliron atė gjatė ngrėnies.
avatar
Betos-Hack
Admin

Numri i postimeve : 183
Registration date : 29/07/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi