Prerja Cezariane e sigurt

Shko poshtė

Prerja Cezariane e sigurt

Mesazh  Betos-Hack prej Thu Jul 31 2008, 12:45


Njė studim i ri ka treguar se femrat tė cilat kanė lindur njė fėmijė me prerje Cezariane nuk janė mė shumė tė rrezikuara pėr vdekjen e fėmijės tjetėr nė shtatzėninė e ardhshme.

Ky zbulim i ri ėshtė nė kundėrshtim me njė studim tė mėparshėm, i cili e kishte lidhur prerjen Cezariane me vdekjen e fėmijės sė ardhshėm.

Hulumtuesit nga Universiteti i Calgarit nė Kanada, tė cilėt janė tė merituarit pėr kėtė studim, kanė thėnė se studimi i mėparshėm nuk e ka marrė nė konsideratė peshėn e nėnės e cila ka ndikim edhe nė prerjen Cezariane edhe nė shtatzėninė e ardhshme.

Studimi i ri ėshtė bazuar nė rreth 160.000 femra tė cilat kanė lindur me prerje Cezariane, tė cilat pastaj janė pėrcjellė edhe nė shtatzėnitė e ardhshme duke pasur parasysh tė gjithė faktorėt tjerė tė cilėt mund tė kenė ndikim nė shėndetin e fetusit, diabeti i nėnės, pirja e duhanit gjatė shtatzėnisė, pesha e nėnės dhe hipertensioni.
avatar
Betos-Hack
Admin

Numri i postimeve : 183
Registration date : 29/07/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi